Tercümanlık herkesin yapabileceği bir meslek midir? Bu mesleği kimler yapabilir?

Öncelikle Türkiye’de bu alanda iş gösteren tercüme büroları siz müşterilerine kurumsal hizmet sunmakla mükelleftir. Bu işletmeler resmi bir kimliğe sahiptirler. Aynı zamanda müşterilerine sağladığı hizmetten dolayı bir güven hissiyatı oluşturur. Bu işletmeler de çalışan tercümanlar ise belli dilde uzman olan kimselerdir. Sözlü ve yazılı olmak üzere 2 şekilde tercüme yaparlar. Fakat bu iki alan çalışma koşullarından dolayı birbirinden tamamen ayrıdır.

Peki, bu hizmeti kim, nasıl verebilir?

Tercüme bürosu açmak çok zor bir eylem değildir. Bir ofise ihtiyacınız var sadece. Tabi bundan önce belli bir sermayeniz olması gerekiyor. Aksi takdirde bu iş biraz zaman alır. Sonrasında ofisinizi açıp zamanla kendinizi geliştirerek kurumsal bir şirket haline gelebilirsiniz. Bu işin en kolay yanı aslında. En önemli nokta tercüman olabilmek için yeterli donanıma sahip misiniz?

Tercüme hizmeti verebilmek istiyorsanız belli özelliklerde olmanız şart!

Öncelikle iyi bir dil eğitimi almanız gerekmektedir. Hızlı ve pratik düşünmelisiniz. İşinizde soğukkanlı olup, bir sorun karşısında pratik ve hızlı çözümler bulmalısınız. İletişim becerinizde aynı zamanda iyi olmalıdır. Müşterilerinizin ne istediğini ne kadar iyi ve çabuk anlarsanız karşı taraf o kadar memnun kalacaktır sizden. Bir de tabi tercüme de telaffuz boyutu var. Telaffuzunuzun da anlaşılır olması gerekir. Bu sizi daha nitelikli bir yere taşıyacaktır.

 Tercüman olmak için lisans eğitimi almak şart mı?

Tercümanlık mesleğini yapabilmek için lisans eğitimi almanız gerekmemektedir. Hele ki doğuştan çift dilli konuşabiliyorsanız şanslısınız demektir. İşiniz daha kolay. Günümüzde alaylı ve alaysız birçok çevirmen bulunmaktadır. Aynı zamanda piyasada başarılı ve donanımlı tercümanların yanında çalışan ve kendini geliştiren kimselerde vardır. Sadece her işte olduğu gibi tercümede de gerekli olduğunu düşündüğüm belli eğitimler. Bunları da ilgili çeviri kurslarından ya da online çeviri kurslarından edinebilirsiniz.

Son olarak,

‘’Gerçek başarı elde etmek istiyorsanız, müşterilerinize kaliteli hizmet vermeyi kendinize ilke edinmelisiniz.’’

YorumYazın