ERKEN YAŞIN AVANTAJLARINI KULLANIN!

Artık hepimiz biliyoruz ki günümüzde yabancı dilin önemi oldukça arttı. Yabancı dil bilmeyene şaşırarak bakar olduk. ‘’Bir lisan bir insan’’ sözünün boşa söylenmediğini hepimiz biliyoruz. Böylece unutmayalım ki ne kadar çok dil bilir ve bunu kullanırsak bize tartışmasız birçok katkı sağlar.

Peki, Anadil Nedir?

Öncelikle anadil insanın doğumundan itibaren öğrendiği dil olup kişinin sosyolojik kimliğini belirler. Okuduğum bir makaleden şöyle bir kısımdan bahsediliyordu ve doğru bulduğum için sizinle de paylaşmak istedim. ‘’ Ana dili, bağlı olduğu toplumun geçmişten geleceğe bütün değerlerini kuşatır. Bu dilin iç ve dış yapısı o milletin hayatıyla, zihniyetiyle sıkı sıkıya ilişkilidir. Bu nedenle millet olma bilinci ancak ve ancak ana dilinin en iyi şekilde edinilmiş olmasıyla gerçekleşebilir’’(Yrd.Doç.Dr. Ali ÇAVUŞOĞLU)  Şunu unutmayalım ki anadil sadece doğduğumuzdan  itibaren konuştuğumuz dilden ibaret olmayıp aynı zamanda bizim kültürel değerlerimizinde simgesidir.

Anadil edinimi ve Yabancı Dil Öğrenimi

Anadil gelişiminin ilk işaretleri 12 ay civarında görülmektedir. Bu dönemde çocuklar öğrendikleri kelimeleri tek tek söylemeye ve isteklerini anlatmaya başlarlar. 3 yaşına kadar kelimelerde artış gösterip önce cümle yapısını öğrenir sonrasında da cümleler kurmaya başlarlar.

Yabancı dil edinimi de anadil ediniminde olduğu gibi erken yaşta çocuklar yabancı dil edinmeye başladıklarında o dili daha çabuk anlayıp daha kolay bir şekilde öğrenebiliyorlar. Öyle ki uzmanlar da yabancı dil edinimine erken yaşta başlanması gerektiğini vurgular. Bu yüzden; İkinci Yabancı Dile başlamak 3-4 yaşlarında başlamak uygun olacaktır.

Dil edinimini etkileyen faktörler nelerdir?

Bu başlık altında birçok sayılabilecek faktör var.  Ancak ben ilk olarak size en önemli 2 faktörden bahsetmek istiyorum;

Anne-baba etkileşimi

       Aile bireylerinin çocukla olan etkileşimi dil öğreniminde oldukça etkilidir. Çocuk en çok ailesiyle vakit geçirdiği için en önemli etken ailedir. Annenin çocuğuna sorular sorması, onunla ilgilenip sürekli onunla konuşması çocuğun her gün o dili anlamasını sağlayıp, daha kolay kavramasını ve konuşmasını sağlayacaktır.

Sosyal Çevre

Evet, bizlerin en çok vakit geçirdiğimiz ortamlardan biri de Sosyal Çevredir. Dil ediniminde oldukça etkilidir. Arkadaş çevremizde yabancı dili olan ya da okulda ki eğitimimiz dil üzerine olduğunda dil öğrenmek bizim için hiçte zor olmuyor. Her gün o dile maruz kaldıkça, duydukça ve okudukça öğrenmek inanın çorap söküğü gibi geliyor arkası. Ve bir bakıyorsunuz farkında olmadan o dili öğrenmişsiniz.

Unutmayın ki BİR DİLE NE KADAR MARUZ KALMAK DEMEK O DİLİ O KADAR ÇABUK ÖĞRENMEK DEMEK!

Ve son olarak bu iki faktörün dışında söyleyebileceğim diğer faktörler ise; Genetik Yapı, Cinsiyet, Aile Yapısı, İki Dillilik ve Fizyoloji Yapıdır.

YorumYazın