ÇEVİRİ PROGRAMLARI (CAT PROGRAMLARI)

Yıllar önce çeviri işi sadece daktilo ve sözlükten ibaretti. Bu oldukça zaman alıyordu tabi. Fakat günümüzde artık çeviri işi teknolojiyle birlikte hızla gelişip, değişti. Bu teknolojiyi benimseyen çevirmenlerde işlerinde daha profesyonel olmaya başladı. Yurt dışında faaliyet gösteren firmaların dayatması üzerine Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladı. Birçok çevirmen, programlarda yer alan terminolojisi verilen kelimeleri otomatik kaydetme özelliği ve önceden verilmiş kelimeleri hafızasında tutma özelliğinden dolayı artık bu programlara başvuruyor.

Peki, bu CAT programları ne işe yarıyor?

Çeviri programları, çevirmenin işini oldukça kolaylaştıran muazzam bir buluş. Çevirmenin işini daha da hızlandırıp üretkenliğinin artmasını sağlıyor. Hafızasına kaydetme özelliğinde dolayı çevirmenler eski çevirilerine de rahatlıkla ulaşabiliyor.

Nerelerde kullanılır?

Çeviri programlarını çeviri yapacağınız her alanda kullanabilirsiniz.

Bu CAT programları nelerdir?

En çok kullanılan akla ilk gelen çeviri programı TRADOS’tur. Sonrasında, Wordfast, Smartcat ve Toolkitte kullanılan çeviri programlarındandır. Bunların dışında altyazı çevirmenliğinde kullanılan da belli başlı programlar vardır. Bunlar Aegisub,Kapwing,Substitle Workshop programlarıdır.

Evet, bilgisayarlar için gerekli çeviri programları söyledik. Peki ya,

Telefonunuz için kullanabileceğiniz çeviri uygulamaları nelerdir?

Telefonunuz için çok sayıda dil çeviri uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulamaların bazıları çok karışık bazıları ise profesyonel olsa da çok fazla işlevsel olmuyor. Kimileri çok basit olup kimileri de üst seviye ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor.

Peki, Telefonlar için en iyi dil uygulamaları hangileri?

Sizler için belli başlı birkaç dil uygulamasından bahsedeceğim. İngilizce-Türkçe ya da diğer dillerde çeviri yapabileceğiniz en iyi uygulamaları bir araya getirdim.

Google Translate

Google’ın geliştirdiği bir uygulamadır. Başta İngilizce olmak üzere bize toplam 80 dilde çeviri yapma olanağı sağlıyor. Ücretsiz olarak telefonunuza indirip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İTranslate

İOS görünümlü bu uygulama yine İngilizce-Türkçenin yanı sıra toplam 50 dile çeviri yapıyor. Telefonunuza ücretsiz indirip kullanabilirsiniz.

Yandex Translate

Google Translate rakibi olarak geliştirdiği Yandex Translate henüz Google Translate kadar fazla dil çeviri bize sunmasa da, İngilizce-Türkçe çeviri dâhil 40 dilde çeviri yapıyor.

OnCreen Translate

Oldukça işlevsel dil uygulaması olan OnCreen Translate ekranınız üzerinde yer alan herhangi bir metnin çevirisini yapabiliyor. Diğerlerinde olduğu gibi ücretsiz olup İngilizce-Türkçe dâhil onlarca dilde çeviri olanağı sağlıyor.

YorumYazın